Aktivite LED’inin söyledikleri

Raspberry Pi’ın üzerindeki kırmızı ve yeşil LED’lerin yanış desenine göre değişen çeşitli anlamları vardır. Bu desenlerden Raspberry Pi’ın açılış sorunları hakkında görsel olarak birçok bilgi edinilebilir. Aşağıda çeşitli Raspberry Pi modellerinin üzerinde yer alan Power Led (güç led’i) ve Activity LED’lerin (aktivite led’i) konumları gözükmektedir.


Çeşitli Raspberry Pi modellerinin ACT (Activity), PWR (Power),FDX,LNK ve 10M ledleri

ACT LED, açılış sırasında karşılaşılan başlatma sorunları ile ilgili olarak belli sayıda yanıp sönerek, açılışın hangi sebepten ötürü gerçekleşemediğini haber verir [1]. Aşağıdaki tablo yanış desenlerinin (uzun veya kısa yanma sayıları) anlamlarını açıklamaktadır:

Uzun Yanma

Kısa Yanma

Anlamı

0

3

Genel boot hatası.

0

4

Boot bölümündeki start*.elf dosyası bulunamadı.

0

7

Boot bölümündeki kernel.img dosyası bulunamadı.

0

8

SDRAM tanınmadı. Muhtemelen yeni bir Raspberry Pi bilgisayarını eski bir işletim sistemi ile yüklemeye çalışıyorsunuz. Güncel bir işletim sistemi ile tekrar deneyebilirsiniz.

0

9

SDRAM yetersiz.

0

10

HALT durumu.

2

1

Disk bölümü FAT değil

2

2

Disk bölümünden okuma yapılamadı.

2

3

Genişletilmiş disk bölümü FAT değil.

4

4

Desteklenmeyen Raspberry Pi.

4

5

Firmware hatası.

4

6

Güç kesintisi A.

4

7

Güç kesintisi B.

PWR Led: Raspberry Pi’ın enerjisinin var olduğu anlamına gelir ve adaptör takılı olduğu sürece sürekli olarak yanan kırmızı led’tir. Bu led aynı zamanda enerjinin istenilen voltaj seviyesinde olduğunu da gösterir. Raspberry Pi’ın normalde 5V olan besleme enerjisi 4.63Volt’un altına düştüğünde PWR Led yanıp sönerek düşük voltaj uyarısı verir. Bu durumda güç kaynağınızı değiştirmeli veya kablo bağlantılarını kontrol etmelisiniz. Bu konuyla ilgili olarak kitabın “Enerji Besleyiciler” başlığını okuyabilirsiniz.

Güç sorunu ile ilgili bir başka durum ise, Raspberry Pi’ın açılışında GPU’nun devreye girerek ekranı alacalı bulacalı bir gök kuşağı rengine boyamasıdır. Ekran görüntüsü aşağıda yer alıyor.


Açılış sırasında ekrandaki Raibow görüntüsü

kernel.img gibi açılış dosyalarında veya adaptörün akım kapasitesinde sorun yoksa bu ekran 1-2 sn içinde kaybolur. Eğer ekran kaybolmuyorsa kernel.img dosyasında hata olabilir veya güç kaynağı ihtiyaç duyulan akımı sağlayamadığı için Raspberry Pi sürekli yeniden başlıyor olabilir. Güç kaynağını değiştirmeli veya aşırı güç çeken bir USB aygıtının olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 

 

KULLANIM SARTLARI

Bu web sitesinin içeriginin tüm haklari saklidir. Kitabin/site içeriginin hiçbir bölümü, yazarinin yazili izni olmaksizin tekrar üretilemez, bir erisim sisteminde tutulamaz, herhangi bir biçimde elektronik, mekanik, fotokopi, ses kayit ya da diger yollarla iletilemez. Ancak istisna olarak; ticari olmayan amaçlar için yazara önceden bilgi vermek ve raspberrypikitabi.com adresini kaynak göstermek kaydiyla 10 sayfaya kadar kullanilabilir. Kitapta kullanilan logolar, firmalarin tescilli logolaridir. Raspberry Pi, Raspberry Pi Vakfi'nin ticari markasidir.BILGILENDIRME

Bu kitapta Raspberry Pi, çesitli çevre birimleri ile düsük voltaj elektronik bilesenlerin bir arada kullanildigi uygulamalar yer almaktadir. Uygulamalarin tamami Raspberry Pi'in üzerinde kosan Linux çekirdegi ve açik kaynak kod özgür yazilimlar kullanilarak gerçeklestirilmistir. Uygulamalar gerçeklestirilirken ortaya çikabilecek elektriksel sorunlar veya kullanici hatalari nedeniyle cihazlar zarar görebilir veya veri kaybi yasanabilir. Ayrica, kitapta anlatilan konularin uygulanmasi sonucu ortaya çikabilecek her türlü lisans ihlali/kanuni ihlal ve zararin sorumlulugu uygulayan kisiye aittir. Olusabilecek herhangi bir zarardan yazar sorumlu tutulamaz.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *