PCB Sınama Noktalarını Kullanmak

Raspberry Pi’ın elektronik baskı devre kartı (PCB) geliştirilirken, arızaların teknisyenler tarafından kolayca tespit edilebilmesi için PCB’nin alt yüzeyine çok sayıda sınama noktası (test pad) yerleştirilmiştir. Bir ölçü aleti (multimetre) direnç ve DC voltaj kademelerinde kullanılarak arızanın kaynağı hızlı bir şekilde bulunabilir. Raspberry Pi 3 devre kartının alt yüzeyinde yer alan bazı sınama noktaları (PPxx) aşağıdaki fotoğrafta gözükmektedir.


Raspberry Pi 3’ün alt katman (bottom copper) görünüşü

Aşağıda bir listesi yer alan sınama noktalarında ölçme yaparken, ölçü aletinin GND terminalinin Raspberry Pi’ın şasesine (header pin 6 veya konnektörlerin metal gövdesi) bağlı olduğu varsayılmıştır. Voltaj ölçümleri Raspberry Pi’a enerji bağlı ve çalışır halde iken, direnç ölçümleri ise Raspberry Pi’ın enerjisi bağlı olmadan gerçekleştirilmelidir.

 • P1-2: Vdd’dir. Micro usb güç girişi doğrudan buraya bağlıdır. Ölçü aleti DCV kademesinde iken 5V göstermelidir.
 • PP3-6: Şasedir. Ölçü aleti direnç kademesinde iken 0 Ohm göstermelidir.
 • PP7: Ölçü aleti DCV kademesinde iken 5V göstermelidir. Voltaj alınamadığı durumlarda PP35 voltaj sağlıyorsa U14 (BCM857BS) entegre devresi veya Q3 (DMG2305UX) diyotu arızalı demektir.
 • PP8: Ölçü aleti DCV kademesinde iken 3.3V göstermelidir. Aksi takdirde 3.3v regülatörü veya sigortası arızalı demektir.
 • PP9: Ölçü aleti DCV kademesinde iken 1.8V göstermelidir. Aksi takdirde 1.8v regülatörü veya sigortası arızalı demektir.
 • PP10: Ölçü aleti DCV kademesinde iken 3.3V göstermelidir. Aksi takdirde güç kaynağı yeterli gücü sağlayamıyor demektir.
 • PP13: Ölçü aleti DCV kademesinde ve ACT’ led i aktif iken 2v pasif iken 3.3v göstermelidir.
 • PP20: U9 etiketli RT9741CGV voltaj anahtarının çıkışına bağlıdır. Ölçü aleti DCV kademesinde iken 5V göstermelidir.
 • PP21: Reset işlevi girişidir. Ölçü DCV kademesinde iken 0V’tan yüksek bir değer göstermelidir. Aksi takdirde yeniden başlatma (reset) dümesi işlevi çalışmayabilir.
 • PP25: Sol hoparlör ses çıkışıdır (AUDIO_L).
 • PP26: Sağ hoparlör ses çıkışıdır (AUDI_R).
 • PP35: Vdd’dir. Micro usb güç girişinin sigorta çıkışıdır Ölçü DCV kademesinde iken 5V göstermelidir. Aksi takdirde F1 etiketli otomatik sigorta bozulmuş demektir.
 • PP58: İşlemci voljtaj regülatörünün geri besleme ucudur. İşlemcinin çalışma voljtajına göre
  değişen değerler okunmalıdır. Bu sınama noktası U16 etiketli (RT8088AWSC) işlemci voltaj regülatörüne bağlıdır. Ölçü aleti DCV kademesinde iken 0.8v ile 1.4v aralığında değerler okunmalıdır. Değer okunmuyorsa sorun enerji besleme hattında veya voltaj regülatörlerinde olabilir. PP7-10 ve PP35 test noktalarından geriye giderek kontrollerini gerçekleştirin.

Elektronik arızaların tespit edilmesi konusu ayrı bir uzmanlık konusu olmakla birlikte temel elektronik bilgisi olanlara tavsiye edebileceğim temel arıza teknikleri aşağıdaki gibi olabilir. Bunların haricinde ileri düzey bir arıza tespiti için faydalı olabilecek Türkçe kaynaklardan Önder Şişer‘in “Elektronikte Arıza Bulma ve Giderme Teknikleri” kitaplarını (1. ve 2. cilt) ve ayrıca yazarın youtube seminer video ‘larını izlemenizi tavsiye ederim. Bu konudaki nadir kitaplardan birisi de Şerafettin Arıkan‘ın “Elektronik Devrelerde Hata/Arıza” adlı kitaptır. Ölçümleri yapmak için kullanmanızı tavsiye edebileceğim ölçü aletlerinden birisi de fiyat, özellik ve başarımı ile ön plana çıkan Vichy VC99 olabilir.

 • Bir büyüteç aracılığı ile kartın ön ve arka yüzünde kızaran/yanan devre elemanları ve yolları varmı bakın.
 • Gözle kontrol ile elektrolitik kondansatörlerde şişme ve sızdırma var mı bakın.
 • 0 ohm’luk smd dirençlerinde (sigorta dirençleri) ve smd sigortalarda açık devre olup olmadığına bakın.
 • Ölçü aletinizi diyot konumuna alarak SMD kondansatörlerde kısa devre olup olmadığına bakın.
 • Ölçü aletinizi diyot konumuna alarak smd mosfet’lerde kısa devre olup olmadığına bakın.

 

KULLANIM SARTLARI

Bu web sitesinin içeriginin tüm haklari saklidir. Kitabin/site içeriginin hiçbir bölümü, yazarinin yazili izni olmaksizin tekrar üretilemez, bir erisim sisteminde tutulamaz, herhangi bir biçimde elektronik, mekanik, fotokopi, ses kayit ya da diger yollarla iletilemez. Ancak istisna olarak; ticari olmayan amaçlar için yazara önceden bilgi vermek ve raspberrypikitabi.com adresini kaynak göstermek kaydiyla 10 sayfaya kadar kullanilabilir. Kitapta kullanilan logolar, firmalarin tescilli logolaridir. Raspberry Pi, Raspberry Pi Vakfi'nin ticari markasidir.BILGILENDIRME

Bu kitapta Raspberry Pi, çesitli çevre birimleri ile düsük voltaj elektronik bilesenlerin bir arada kullanildigi uygulamalar yer almaktadir. Uygulamalarin tamami Raspberry Pi'in üzerinde kosan Linux çekirdegi ve açik kaynak kod özgür yazilimlar kullanilarak gerçeklestirilmistir. Uygulamalar gerçeklestirilirken ortaya çikabilecek elektriksel sorunlar veya kullanici hatalari nedeniyle cihazlar zarar görebilir veya veri kaybi yasanabilir. Ayrica, kitapta anlatilan konularin uygulanmasi sonucu ortaya çikabilecek her türlü lisans ihlali/kanuni ihlal ve zararin sorumlulugu uygulayan kisiye aittir. Olusabilecek herhangi bir zarardan yazar sorumlu tutulamaz.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *